10TH NASS: See 55 House Standing Committees chaired by Opposition Reps

Temidayo Taiwo-Sidiq4 weeks ago12 min

Forty-one percent (41%) of the total Standing Committees in Nigeria’s Tenth House of Representatives recently constituted, are chaired by members of the eight opposition parties in the Green Chamber. In this piece, we highlight the 55 Committees chaired by opposition lawmakers and their leadership/parties.

 

 

READ ALSO: 10th NASS: Composition of the House of Reps Standing Committees

 

Committees

Nigeria’s House of Representatives is currently on recess. Shortly before the lawmakers embarked on recess, however, the Speaker, Tajudeen Abbas, announced the constitution of one hundred and thirty (134) Standing Committees to aid the Chamber’s oversight functions.

According to the comprehensive list of committees and their chairpersons announced on behalf of the House Committee on Selection, fifty-five (55) of them, amounting to forty-one per cent (41%) of the total Standing committees recently constituted, are chaired by members of the eight opposition parties.


READ ALSO: Speaker Abbas announces 134 Committees to enable Reps oversight function


With its members chairing 71% of the Committees whose leadership are drawn from opposition parties with seats in the current House, the People’s Democratic Party (PDP) has the highest number of members as Standing Committee Chairpersons among the Minority Caucus. The umbrella party is closely followed by the Labour Party (LP) and the New Nigeria Peoples’ Party (NNPP), each chairing six Standing Committees in the Green Chamber.

The other five opposition parties with seats in the current House, have at least one member each chairing Standing Committees. Members of the Peoples’ Democratic Party (PDP) chairing committees are:

S/N

COMMITTEE

CHAIRPERSON

S/N

COMMITTEE

CHAIRPERSON

1

NDDC

Ibori Suenu (Delta)

21

Judiciary

Wole Oke (Osun)

2

Power

Victor Nwokolo (Delta)

22

Public Accounts

Bamidele Salam (Osun)

3

Gas Resources 

Nicholas Mutu (Delta)

23

Science Engineering

Taofik Ajilesoro (Osun)

4

Environment

Julius Pondi (Delta)

24

Drugs & Narcotics

Abass Agboworin (Oyo)

5

Aviation Technology

Thomas Eriyetomi (Delta)

25

Information Technology

Stanley Olajide (Oyo)

6

Local Content

Boma Goodhead (Rivers)

26

Police Institutions

Muhammad Salihu-Jirei (Adamawa)

7

Capital Market & Institutions

Bob Solomon (Rivers)

27

Coperation & Integration for Africa

Kwamoti Laori (Adamawa)

8

Civil Societies & Development Matters

Victor Obuzor (Rivers)

28

Political Parties Matters

Zakaria Dauda Yampa (Adamawa)

9

Urban Development and Regional Planing

Abiante Awaji (Rivers)

29

Ethics & Privileges

Garba Inuwa (Gombe)

10

Host Communities

Dum Dekor (Rivers)

30

Small & Medium Enterprises (SMEs)

Mansur Soro (Bauchi)

11

Inter-Parliamentary Relations

Mark Esset

(Akwa Ibom)

31

Health Institutions

Amos Magaji (Kaduna)

12

Youth Development

Martins Esin (Akwa Ibom)

32

Interior

Aminu Chindo (Katsina)

13

Public Procurement

Idem Unyime (Akwa Ibom)

33

Pensions

Hussaini Jalo (Kaduna)

14

FCT Area Councils & Ancillary Matters

Fred Agbedi (Bayelsa)

34

House Services

Amos Daniel (Kaduna)

15

Basic Education (Examination Boards)

Oboku Abonsizibe Oforji (Bayelsa)

35

Shipping Services

Abdulsamad Dasuki (Sokoto)

16

Rural Development

Marcus Onobun (Edo)

36

Science and Technology

Bagos Musa (Plateau)

17

Petroleum Resources (Downstream)

Ikenga Ugochinyere (Imo)

37

Science Research Institutions

Beni Lar  (Plateau)

18

Niger Delta (Ministry)

Ugonna Ozurigbo (Imo)

38

Inland Waterways

Ojotu Ojeme (Benue)

19

Climate Change

Okonta Chris (Abia)

39

Diaspora

Adamu Tanko (Niger)

20

Ports & Harbour

Nnoli Nnaji (Enugu)

 

 

READ ALSO: Parliament Meme: House of Representatives Committee on Selection

 

For the Labour Party (LP), the six of its members chairing Committees are

S/N

COMMITTEE

CHAIRPERSON

1

Sports

Hon. Ekene Adams (Kaduna)

2

Financial Crimes

Hon. Ginger Onwusibe (Abia)

3

HIV/AIDS, Tuberculosis and Malaria Control

Hon. Amobi Ogah (Abia)

4

Monitoring and Evaluation of Standing/Adhoc Committees

Hon. Obi Aguocha (Abia)

5

Renewable Energy

Hon. Victor Afam Ogene (Anambra)

6

Corporate Social Responsibility 

Hon. Lilian Obiagali Orogbu (Anambra)

 

Similarly, the six members of the New Nigeria Peoples’ Party (NNPP) assigned leadership of standing committees include:

S/N

COMMITTEE

CHAIRPERSON

1

Foreign Affairs

Hon. Abdulmumin Jibrin (Kano)

2

Poverty Alleviation

Hon. Tijani Jobe (Kano)

3

Internal Security of the National Assembly

Hon. Mohammed Ibrahim Garba (Kano)

4

Treaties, Protocol and Agreements 

Hon. Yusuf Rabiu (Kano)

5

Airforce

Hon. Alhassan Rumrum (Kano)

6

Legislative Library, Research and Documentation

Hon. Yusuf Galambi (Jigawa)

 

READ ALSO:  Parliament Meme: Division in the House and Committee of the Whole

 

Additionally, members of the other four (4) opposition parties who landed the jobs of various Standing Committees are:

 

S/N

COMMITTEE

CHAIRPERSON

1

Customs and Excise

Hon. Leke Abejide (ADC, Kogi)

2

Hydrological Services

Hon. Pascal Agbodike (APGA, Anambra)

3

Solid Minerals 

Hon. Jonathan Gaza (SDP, Nasarawa)

4

Electronic and Digital Banking

Hon. Emmanuel Ukpong-Udo (YPP, Akwa Ibom)

 

Temidayo Taiwo-Sidiq

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *